Radics Béla (a Kapitány) életrajza:

Radics Béla

1967 nyarán Montereyben egy popfesztiválon több ezer hippi szeme láttára egy Jimi Hendrix nevű balkezes gitáros lángra lobantotta hangszerét. E percben megszületett egy új zenei stílus, amely teljesen átírta a rockzene történelmét.
1968 május 1-én nyolcadik évadját kezdi a Budai Ifjúsági Park: színpadon a Sakk-Matt. A zenekar szólógitárosa, bizonyos Radics Béla egy briliáns gitárszóló közben szájához emeli hangszerét, s foggal gitározik!
1969 július 21-én az első ember a Holdon! 3 óra 56 perckor (Greenwich-i idő szerint) Neil Armstrong amerikai asztronauta a Holdra lép!

1946. február 5-én született.
Öt éves korában már néha kapitánynak nevezte magát (innen ered beceneve). Jól tanult, legfeljebb a számtannal akadtak kisebb gondok. Lelkes, csupaszív gyerek volt, aki olykor túlságosan is beleélte magát valamibe.
Kamaszkori szívideggyulladása következtében megúszta a katonaságot. Szakmunkásképző iskolában dízelmotor-szerelőnek tanult, apjával együtt jártak dolgozni a Hajógyárba.
Zenészpályafutását egy televíziós műsor indította el, amelyben az egyik műkorcsolyázó Bill Haley - Rock Around The Clock című számára futotta a kűrjét és a dal (1962-ben) annyira felkavarta, hogy elhatározta, megtanul gitározni. Első gitárját apjától kapta, egy nagyon drágának számító hétszáz forintos, Szegeden készült dobozgitár formájában.
Beiratkozott a Szent István körúti zeneoktatói munkaközösségbe és mellette otthon is sokat gyakorolt.
Először a Magyar Acélárugyár bigbandjében játszott, majd 1963-ban csatlakozott az Atlantis együtteshez, mely akkor már keresett és ismert beatzenekar volt. Az egyre nehezebben összeegyeztethető kétműszakos munkaidőbeosztás a fellépésekkel, felmondásra kényszerítették a Magyar Acélárugyárban. Még az év november 15-én az Egyetemi Színpadon óriási sikerű koncertet adott a zenekar.1965 nyarán megjelent az együttes négyszámos lemeze
A Kapitány ezután saját zenekart alapított "Atlantis Nr. 2" névvel. Ám ez az együttes egyes kritikák miatt nem lett hosszú életű, gyorsan feloszlott. Aztán egy futó slágerzenekart választott magának, a Pannóniát. A Pannóniát követte a Sankó zenekar, mely fél évi működés után feloszlott.
1968 tavaszán eljött az idő, hogy végre megcsinálja azt a zenekarát, ahol ő dönthet mindenről. Ez volt a Sakk-Matt. Törzshelyük a Danuvia Művelődési Ház volt, ahol egyre nagyobb sikereket arattak, kialakult a törzsközönségük is.Túlnyómórészt Cream és Hendrix nótákat játszottak. Ebből a zenekarból majdnemhogy az ország egyik legnépszerűbb zenekara lett. Azonban az ellentétek (egy idő után) kiéleződtek, és ez az együttes is felbomlott.
Megalakult a legendás Tűzkerék. A zenekar gyakran cserélgette tagjait, és végül nem is lett hosszú életű: 1971-ben felbomlott. Ezután a Kapitány visszavonult Gibsonját a falra akasztotta.
1978-ban a tv-ben is felléphetett, játszhatott a Kisstadionban, Billel és Révésszel közösen koncertezhetett, a lapokban újra írtak róla és az újjáalakuló Tűzkerék koncertjeire minden különösebb reklám nélkül is összegyűlt a közönség. Ezekben a hónapokba megkezdődik a suttogás: "vége, iszik, lassul a keze, már nem a régi".
1980 nyara az utolsó igazi nagy lehetőség: A Piramis előtt lépett fel a Kisstadionban. Mindenki (a sok néző és kritikus is) izgatottan várta a visszatérésként beharangozott fellépést. Azonban a koncert bukás lett. Néhány hónappal a koncert után kórházba került.
Radics Béla , a hazai rockzene egyik legendás muzsikusa 1982. október 18-án
meghalt.